20Maj
By: daniel Wł.: Maj 20, 2019 In: Blog Comments: 0

Jak pozyskiwać wysokiej jakości odzież do lumpeksu? Z jakich krajów warto ją importować? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdą w poniższym artykule osoby, planujące otwarcie własnego sklepu z używaną odzieżą. Zapraszamy do lektury!

Pozyskiwanie odzieży używanej

W jaki sposób pozyskiwana jest odzież do second handów? To pytanie, poza klientami lumpeksów, zadają sobie przede wszystkim osoby, które myślą o założeniu podobnego biznesu. Nic dziwnego, bo to właśnie jakość oferowanych ubrań, zaraz obok ich korzystnych cen, stanowi zwykle o sukcesie danego ciucholandu. Pochodzenie ubrań z drugiej ręki sklasyfikować można zarówno z uwagi na sposób ich pozyskiwania, jak również ze względu na kraj, z którego one pochodzą. W przypadku pierwszego kryterium, wyróżnić możemy pozyskiwanie odzieży: podczas zbiórek – charytatywnych i bezpośrednich, za pośrednictwem specjalnych kontenerów, jakie spotkać można przy ulicach wielu miast oraz bezpośrednio u producentów ubrań, którzy końcówki serii wyprzedają często w tak zwanych outletach. Warto pamiętać również o różnorodności odzieży. Największym zainteresowaniem klientów cieszy się przede wszystkim odzież damska – to właśnie kobiety należą do najczęstszych bywalczyń ciucholandów. Poza odzieżą dla pań, powinniśmy zainwestować także w używane ubrania dla dzieci i dla mężczyzn. Obserwujmy popyt na konkretne ubrania, by w pełni dopasowywać asortyment sklepu do potrzeb i oczekiwań grupy docelowej.

Kraje z których najczęściej importowana jest odzież

Kolejną, niezwykle ważną kwestią dla początkujących właścicieli second handów, jest kierunek, z którego importowana jest odzież używana. Zgodnie z regułą, pochodzi ona najczęściej z krajów postrzeganych jako zamożne, w których produkuje i sprzedaje się wysokiej jakości ubrania. Ich mieszkańcy mają łatwy dostęp do najmodniejszych ubrań znanych i cenionych marek. Zarówno tych dostępnych na każdą kieszeń, jak i uważanych za luksusowe, w tym Tommy Hilfiger, Ralph Lauren czy Hugo Boss. Do najpopularniejszych krajów, z jakich importuje się odzież używaną, należą sąsiadujące z nami Niemcy, Anglia oraz kraje Skandynawii, na czele z Norwegią i Szwecją. To właśnie z nich pochodzi najlepsza odzież, jaka trafia do polskich lumpeksów. Co ważne, zwykle charakteryzuje się ona dobrym stanem. Oczywiście spotkać się można również z odzieżą pochodzącą ze Stanów Zjednoczonych, jednak jest ona znacznie droższa od tej z krajów europejskich. Tak więc, jeśli zależy nam na sprzedaży ubrań różnych światowych marek, warto podjąć współpracę z hurtownią, która specjalizuje się w jej imporcie z wymienionych wyżej krajów. W ofercie hurtowni odzieży używanej Del-Mar Textil znaleźć można zarówno odzież sortowaną, niesortowaną, jak i odzież sortowaną typu cream, o której piszemy poniżej.

Odzież z Anglii

Od lat tytuł kraju, z którego importowane są największe ilości odzieży używanej, należy do Anglii. Nie bez powodu – spore znaczenie ma tu sposób, w jakim jego mieszkańcy podchodzą do zakupów odzieży. Z uwagi na częste wyprzedaże ludzie gromadzą duże ilości rzeczy, które często nienoszone, trafiają do drugiego obiegu. Dzięki temu, do krajów Europy, w tym również Polski, trafiają ciuchy w praktycznie idealnym stanie. Do najpopularniejszych marek odzieży, jaką importuje się z Anglii należą choćby znane i lubiane u nas River Island, New Look, Marks&Spencer czy Dorothy Perkins.

Odzież z Norwegii i Szwecji

Kroku Anglii, w zakresie importowanej odzieży, dotrzymują kraje skandynawskie. Prym wiodą przede wszystkim słynące z wysokiego poziomu życia Szwecja i Norwegia. Pochodzące z nich ubrania zachwycają nienaganną jakością i niepowtarzalnym, łączącym elegancję i sportowy charakter stylem, jaki doceniają polscy konsumenci. Wysoka jakość materiałów, staranne wykończenie i nietuzinkowe wzornictwo stanowią kwintesencję ubrań skandynawskich marek, jakie dzięki importerom odzieży używanej jak Del Mar Textil, spotkać można w polskich lumpeksach.

Odzież sortowana, sortowana cream i niesortowana

Odzież pozyskiwaną do sklepów typu second hand podzielić możemy również ze względu na sposób jej wyselekcjonowania. Tu wyróżnić możemy: odzież sortowaną, odzież sortowaną cream i odzież niesortowaną. Pierwsza z nich, odzież sortowana, obejmuje starannie wyselekcjonowane ubrania, obuwie, torebki, galanterię skórzaną oraz inne oryginalne dodatki. Staranny dobór asortymentu sprawia, że do lumpeksu trafią wyłącznie towary zgodne z aktualnymi trendami i w wysokiej jakości. Odzież sortowana cream to propozycja dla wyjątkowo wymagających klientów. Jej mianem określane są produkty doskonałej jakości – świetne zarówno pod względem gatunkowym, jak i stanu, w jakim się znajdują. Na ubraniach tego typu nie ma śladów noszenia, często też posiadają one jeszcze metki producenta. W odzieży sortowanej cream znaleźć można prawdziwe perełki, w tym kreacje od światowych projektantów. Luksusowy towar o limitowanym charakterze może przyciągać do naszego lumpeksu miłośników oryginalnej odzieży, jakiej na próżno szukać w zwykłych sieciówkach. Odzież niesortowana, która nie podlega selekcji, pozyskiwana jest z kolei zwykle ze zbiórek w krajach europejskich. Asortyment w postaci niesortu to dobry wybór zawsze wtedy, gdy zależy nam na różnorodności odzieży, zarówno pod względem marek i rozmiarów, jak również jej niskich cenach. Także i w tym przypadku możemy trafić na niepowtarzalne egzemplarze ciuchów od niszowych producentów. Dodatkowym atutem jest wspieranie fundacji prowadzących zbiórki, które zebrane pieniądze przeznaczają na szczytne cele.

Odzież z certyfikatami dezynfekcji i dezynsekcji

W odniesieniu do odzieży pochodzącej z tak zwanego niesortu, możemy mówić o certyfikatach dotyczących dezynfekcji i dezynfekcji towaru. Nie są one potrzebne w sytuacji, gdy w second handzie sprzedawane są ubrania sortowane. W przypadku potrzeby uzyskania wspomnianego certyfikatu, konieczny jest bezpośredni kontakt z dostawcą ubrań. Jego obowiązkiem jest wystawienie stosownego dokumentu o dezynfekcji i dezynsekcji odzieży z drugiej ręki.

Importerzy odzieży używanej

Ostatnim, choć nie najmniej ważnym zagadnieniem, jakim należy wziąć pod uwagę przed rozpoczęciem prowadzania lumpeksu, jest możliwość samodzielnego sprowadzania towaru z zagranicy bądź za pośrednictwem importera. Pierwsza opcja, choć tańsza dla właściciela sklepu z odzieżą używaną, wymaga od niego znacznego wkładu własnego i spotkań z zagranicznymi kontrahentami. Drugi wariant oznacza sporą wygodę dla przedsiębiorcy – umożliwia on bowiem oszczędność cennego czasu, dając przy tym możliwość zamawiania odzieży w ilościach hurtowych, co nie jest zwykle możliwe przy jej samodzielnym sprowadzaniu. Przeszkodą nie są też konkurencyjne ceny, jakie importerzy odzieży używanej, tacy jak Del Mar, oferują właścicielom ciucholandów.